Jak zostać wędkarzem?

Każdy wędkarz jest zobowiązany do zapoznania się z "Regulaminem amatorskiego połowu ryb" (RAPR). Nieznajomość znajdujących się tam zasad nie stanowi bowiem usprawiedliwienia ich łamania. Niestety, to nie wszystko, co trzeba zrobić, aby móc legalnie wędkować.

Wędkarz powinien posiadać kartę wędkarską wraz z zezwoleniem na amatorski połów ryb. Drugi z tych dokumentów wydaje gospodarz wody, na której ma odbywać się połów. Kartę wędkarską musi posiadać każdy człowiek. Wyjątek stanowią małoletni do 14 roku życia, ale oni mogą wędkować wyłącznie pod opieką dorosłego wędkarza, który posiada stosowane uprawnienia. Wyrobienie karty wędkarskiej wymaga zdania egzaminu. Informacje dotyczące egzaminów dla wędkarzy można zyskać w kole wędkarskim albo zarządzie okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Co więcej, osoby zainteresowane połowem na wodach należących do PZW, są zobowiązani do opłacenia składki członkowskiej oraz okręgowej. Po spełnieniu tych warunków można rozpocząć połów na wodach okręgu, na które zostało wykupione zezwolenie. Wśród najważniejszych tematów, z którymi powinien zapoznać się wędkarz, należy wymienić informacje związane z okresem ochronnym na poszczególne gatunki ryb.

Na koniec warto wspomnieć o sprzęcie wędkarskim. Sprzęt musi być zarejestrowany, a numer rejestracyjny powinien znajdować się na obu burtach. Wybór sprzętu często sprawia trudności początkującym wędkarzom, dlatego przed zakupem dobrze byłoby skonsultować się z osobą, która ma większą wiedzę i doświadczenie w łowieniu ryb.