Efekty połowu uzależnione są nie tylko od umiejętności wędkarza, lecz także od wyboru łowiska. Początkujący wędkarze nie zawsze wiedzą, na co zwracać uwagę, dlatego warto przedstawić zasady prawidłowego wyboru łowiska.
Na początku należy określić, czy chce się łowić ryby drapieżne czy ryby ze spokojnego żeru. Drapieżniki wiosną można spotkać w przybrzeżnych partiach jezior. Najlepiej wybierać skraje o większej głębokości, górki podwodne, a także dopływy i odpływy jeziora. Latem drapieżników trzeba szukać trochę głębiej. Najlepszym wyborem są krawędzie strefy przybrzeżnej. Szczupaki i okonie lubią płytsze miejsca i skraje roślin, a sandacze i sumy głębsze partie wody. Jesień to najlepszy czas na łowienie drapieżników. Można je wówczas znaleźć zarówno w głębszych, jak i w płytszych partiach wód. Sandacze najlepiej łowić na stokach przybrzeżnych oraz górkach podwodnych Ryby spokojnego żeru występuje niemal wszędzie, ale najwięcej można ich złowić w strefie przybrzeżnej. Głębiej gromadzą się płocie, leszcze i wzdręgi. Linów i karasi najlepiej szukać w pobliżu roślin, a przede wszystkim trzcin i grążeli, łowiąc na głębokości około 2 metrów. Karpie preferują natomiast mocno zarośnięte płycizny.
W sieci dostępne są mapy batymetryczne wielu polskich jezior. Warto z nich skorzystać, żeby wyszukać zbiorniki wodne, w których będzie się miało duże szanse na złowienie wielu ryb. Jednocześnie zaleca się zapoznanie z informacjami na temat tego, w jaku sposób ułatwić sobie złowienie ryb wybranego gatunku.